Co dalej z Amfiteatrem w Zielonej Górze?

#amfiteatrzostaje NIUSY!

W lipcu 2022, Radni Miasta, Janusz Rewers i Dariusz Jacek Legutowski, wystąpili do Zielonogórskiego Ośrodka Kultury o wgląd do dokumentacje związaną z planami wyburzenia amfiteatru i postawienia w to miejsce sali konferencyjno-koncertowej. Dostaliśmy do wglądu 4 duże kartony, zawierające 18 teczek.

Oto podstawowe informacje i wnioski:

1. Koszt wybudowania sali to 81 milionów. Kwota brutto.

2. Wycena prac jest zaktualizowana na drugi kwartał roku 2022, między marcem a lipcem.

3. Planowany koszt miał się zamknąć kwotą 28 milionów, co wielokrotnie podważałem i wyśmiewałem.

4. Ilość miejsc siedzących 1442 + 292 możliwością demontażu(pierwsze 6 rzędów).

5. Obecnie amfiteatr ma 4400 miejsc siedzących.

6. Wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków, złożony przez Stowarzyszenie MY Zielonogórzanie, Wojewódzki konserwator Zabytków przekazał pismem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego celem rozpatrzenia.

7. Prezydent wydał nawet pozwolenie na budowę dnia 29.12.2021 o numerze 950/2021

8. Poniżej szacunkowe koszty. Pamiętajmy, że obecnie oferty firm stających do przetargów wynoszą o 50 czy 100 % więcej niż wycena wstępna, to:

65. 222 315, 67 zł NETTO

80. 959 369 75 zł BRUTTO

Komentarz na gorąco.

1. Jeśli amfiteatr zniknie lub zostanie zamieniony na salę, to żaden letni telewizyjny festiwal muzyczny czy kabaretowy już NIGDY NIE ZAWITA DO ZIELONEJ GÓRY. Bardzo lubiane letnie koncerty są dedykowane i realizowane latem w amfiteatrach. Wystarczy włączyć TV w weekend i mamy Sopot, Kielce, Opole, Mrągowo, Augustów i wiele innych. Tak wiem, jest jeszcze lotnisko w Przylepie, ale nie mówię tu o masowym disco 😉

2. Właśnie oddano po kapitalnym remoncie do użytku amfiteatr – Teatr Letni w Szczecinie. Koszt remontu 33 miliony. Ilość miejsc 2700. Imprezy sprzedają się bardzo dobrze.

W najbliższy weekend wystąpią tam Michał Szpak/6 Zjazd Młodych Gwiazd oraz Kabaret Moralnego Niepokoju

3. W 2021 roku, w Koszalinie oddano do użytku po remoncie amfiteatr dla 4325 widzów. Koszt kapitalnego remontu wraz zakupem wyposażenia wyniósł 37 milionów.

W najbliższy weekend Lady Pank LP 40

Wszystkie sondaże robione w ostatnich latach w Zielonej Górze pokazują, że 80 % odpowiadających chce remontu amfiteatru.

Nie pozdrawiamy Radnych Janusz Kubickiego i PiS którzy odrzucili przeprowadzenie oficjalnych konsultacji społecznych w tej sprawie. Wstydźcie się!

Panie Kubicki, wyremontuj Pan amfiteatr bo tego oczekują mieszkańcy, do cholery! Przepychany pomysł jest chory i rażąco niegospodarny, gdzie za 3 razy większe pieniądze mielibyśmy 3 razy mniej miejsc na widowni, niż obecnie. Sala tak – jeśli znajda się na to duże pieniądze, ale w innym miejscu. Nie kosztem amfiteatru.

Uprzejmie proszę aby Prezydent Miasta zaprzestał opowiadania powtarzania dziesiątki razy kłamstw, jakoby radni opozycji mieli budować czy remontować amfiteatr. To jest zadanie PREZYDENTA! Proszę też aby dziennikarze raczyli przypominać mu, że opowiada bzdury choć wiem, że to częste przypadki 🙂

TO BE CONTINUED

Opracował: Janusz Rewers

Rewers Janusz. Zielona Góro, zróbmy to z kulturą. Radny Miasta ZG | Zielona Góra | Facebook