W związku z decyzją o likwidacji kursów linii 44 przez osiedle Kwiatowe mieszkańcy Jędrzychowa wnoszą o przywrócenie połączenia na tej trasie.

Wyłączenie przystanków autobusowych linii 44 na ul. Mieczykowej i Liliowej nastąpiło z dnia na dzień, bez konsultacji z mieszkańcami, na skutek petycji za likwidacją połączenia, która była podsuwana do podpisu jedynie niektórym mieszkańcom w lutym tego roku, przy jednoczesnym braku ogólnodostępnej informacji na ten temat.

Od ponad dekady, czyli od chwili uruchomienia połączenia w wyniku usilnych starań mieszkańców popartych wnioskami do UM, z linii 44 korzysta wielu mieszkańców. Dla osiedla Kwiatowego jest to jedyne połączenie z centrum miasta. Stanowi niezwykle ważne udogodnienie, szczególnie dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz ludzi starszych. Od 1 marca linia 44 całkowicie ominie osiedle Kwiatowe, co bardzo utrudni ludziom starszym załatwianie codziennych spraw jak wizyta u lekarza czy zakupy w osiedlowym supermarkecie. Zmusi ich do pokonywania dużych odległości (często nawet 2 km w jedną stronę) z torbami pełnymi zakupów. Natomiast dzieciom i młodzieży utrudni dojazd do szkół czy na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Wydłużona linia 44 stanowiła doskonałe połączenie z handlowym centrum miasta, obiektami sportowymi jak hala sportowa czy CRS, stanowiła połączenie z centrum przesiadkowym ułatwiając mieszkańcom podróżowanie a także dotarcie do ważnych urzędów.

Poza tym decyzja ta jest sprzeczna z wytycznymi dotyczącym ochrony środowiska oraz programem Czyste Powietrze. Miasto powinno promować rozwiązania ograniczające ruch aut w centrum a nie ograniczać ekologiczne połączenia elektrycznymi autobusami, wymuszając tym samym wzmożone korzystanie z prywatnych samochodów. Jest to działanie zupełnie niezrozumiałe i zgoła sprzeczne z wszystkimi światowymi trendami.

Należy również wspomnieć o absurdalnym argumencie przedstawionym przez MZK, mianowicie 25-02-2020r. na stronie przewoźnika pojawił się komunikat informujący, że przyczyną likwidacji kursów przez osiedle Kwiatowe jest zła nawierzchnia ulic Mieczykowej i Liliowej

https://www.mzk.zgora.pl/komunikaty/zmiana-trasy-linii-44-od-1-marca-2021-r-i33

Owszem ulica wymaga remontu, ale to nie może być przyczyną likwidacji połączenia autobusowego. Przecież remonty ulic dotyczą całego miasta, wszystko z czasem się niszczy i wymaga remontu. Jednak jak dotąd nie przeszkadzało to w kursowaniu autobusów (nawet podczas długotrwałego remontu ul. Botanicznej nie wstrzymano kursów linii 0,80,27,44). Poza tym na osiedlu nie są prowadzone żadne prace remontowe. Jeśli natomiast przyjąć, że to autobusy są przyczyną uszkodzeń nawierzchni, należałoby wstrzymać wszystkie prace budowlane na osiedlu, bo to przede wszystkim ciężkie, mocno obciążone samochody ciężarowe, dowożące towar na budowy niszczą źle wykonaną drogę na podmokłym terenie (oczywiście byłoby to działanie bezprawne i jeszcze bardziej absurdalne).

Miasto wybiera dziwną opcję, zamiast naprawić drogę i usunąć problem, utrudnia mieszkańcom życie likwidując ważne połączenie autobusowe. To nie poprawi nawierzchni drogi. Mieszkańcy proszą o cofnięcie tej tak niekorzystnej dla społeczności Jędrzychowa i całego miasta decyzji.


Pismo o powyższej treści w dniu 2-03-2020r. zostało przekazane do Pana Prezydenta Miasta Zielona Góra, Dyrektora MZK oraz do Biura Rady Miasta Zielona Góra.

Petycja internetowa

https://www.petycjeonline.com/likwidacja_autobusu_44_jdrzychow

Ankieta publiczna

https://forms.gle/n12rKEEE7jzwsCyy7

Ankieta wyniki:

https://docs.google.com/forms/d/1M8p3r8G4PbSt_TyCsrxJPtysCRWbHjCk5KpwBfFD5-I/viewanalytics

Wynik ankiety stan na dzień 27-02-2021 g. 7:50

Wynik na 27-02-2021 g. 7:50

Ankieta na Facebook’u

https://www.facebook.com/groups/DzielnicaJedrzychow/permalink/1332278900505289/

Materiały prasowe

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,26833467,miasto-skraca-trase-linii-44-i-podaje-absurdalny-powod-dziury.html

https://gazetalubuska.pl/mieszkancy-jedrzychowa-dlaczego-przez-zniszczona-droge-odbiera-nam-sie-autobus-zielonogorzanie-walcza-o-przywrocenie-linii-44/ar/c1-15466514

https://www.facebook.com/LubuskieCentrumInformacyjne/videos/718510568829096

Zdjęcia uszkodzonej drogi

Korespondencja z Departamentem Zarządzania Drogami

W dniu 2020-10-28 o 09:02
Panie Dariuszu,

Nasz wykonawca, w ramach bieżącego utrzymania drogi, wdroży prace naprawcze, które powinny zakończyć się do końca listopada. Podbudowa tej drogi, z tego co udało się ustalić, wykonana została (ok 12 lat temu) ze skruszenia starych płyt ażurowych, bez odpowiedniej stabilizacji. Spróbujemy ją miejscowo poprawić, tam gdzie będzie to możliwie.

Pozdrawiam 
Krzysztof Staniszewski 
Z-ca Dyrektora 
Departamentu Zarządzania Drogami Urząd Miasta Zielona Góra
W dniu 2021-01-07 o 16:09
Panie Jacku,

W miesiącu listopadzie ubiegłego roku wykonano naprawę jednego odcinka ul. Mieczykowej, zgodnie z istniejąca konstrukcją drogi. Okazało się, ze po krótkim okresie czasu nawierzchnia ponownie się odkształciła. Dokonano analizy istniejącej konstrukcji drogi i gruntów zalegających w podłożu drogi oraz konsultacji z projektantem. Na tej podstawie ustalono konstrukcję drogi jaka powinna zostać zastosowana przy naprawie wszystkich uszkodzeń ul. Mieczykowej. Duża ilość innych robót przewidziana na koniec roku nie pozwolił na rozpoczęcie robót naprawczych w 2020 r. Jeżeli warunki pogodowe będą umożliwiały wykonywanie tego typu robót (stabilizacja gruntu cementem) to roboty rozpoczną się w bieżącym miesiącu. Ze względu na okres zimowy zaczniemy  naprawę kolejno od najmniejszych powierzchniowo odcinków i będziemy kontynuować roboty aż  do naprawy wszystkich uszkodzeń.

Pozdrawiam

Krzysztof Staniszewski
Z-ca Dyrektora
Departamentu Zarządzania Drogami
Urząd Miasta Zielona Góra