W dniu 27 lutego 2024 roku na sesji Rady Miasta Zielona Góra głos zabrała Pani Ania, mieszkanka Ochli, która podzieliła się swoją historią związaną z zalewaniem jej domu. Jej rodzinny dom został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, a teraz, wraz z budową nowych domów w okolicy, woda zalewa posesję Pani Ani. Jej wystąpienie zostało zarejestrowane, a transmisja była dostępna dla mieszkańców i dziennikarzy. Mam nadzieję, że problem Pani Ani zostanie rozwiązany w krótkim czasie. Radni i Prezydent wysłuchali historii z należytą powagą i zobowiązali Urząd Miasta do załatwienia sprawy w ciągu jednego miesiąca, do kolejnej sesji Rady Miasta. Będziemy nadal monitorować ten temat, ponieważ jest on priorytetowy!


W tym samym czasie otrzymałem na mój adres e-mail list od sąsiada Pani Ani ze zdjęciami zalanych terenów w zielonogórskiej Ochli, które udostępniam poniżej.

List mieszkańca

Poniżej link do pobrania zdjęć zalanych terenów w Ochli, zrobionych kilka dni temu. Zdjęcia obejmują ulice Ochla-Jaśminowa, Ochla-Czeremchowa, Ochla-Akacjowa/Dębowa oraz Ochla-Żagańska. Widać na nich skutki obfitych opadów deszczu, które w tym roku szczególnie się nasiliły.

Problem z zalaniem występuje także na innych ulicach w Ochli, ale zdjęcia z tych miejsc zrobili inni mieszkańcy. W mojej opinii, rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wykonanie studzienek burzowych/deszczowych, które należy uwzględnić w planach budowy dróg. W ten sposób problem dróg i nadmiernego zalewania się wodą można połączyć i rozwiązać jednocześnie.

Inną propozycją jest oczyszczenie rowów oraz stworzenie zbiorników retencyjnych. Najlepiej byłoby połączyć te rozwiązania, aby skutecznie zarządzać nadmiarem wody. Oczywiście wymaga to pewnych nakładów finansowych oraz woli politycznej, aby przeznaczyć odpowiednie środki na inwestycje w naszej dzielnicy, Nowe Miasto. Ważne jest też, aby decydenci słuchali głosu mieszkańców i inwestowali w rzeczy istotne, zamiast na projekty zbędne, jak np. mini rondo w Ochli czy oświetlenie Pałacu w Zatoniu.

Link do zdjęć: https://we.tl/t-0CrXmwy5fl

Ochla-Akacjowa / Dębowa

Ochla-Jaśminowa

Ochla-Czeremchowa

Ochla-Żagańska