Zielonogórskie szkoły w programie ESA

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Szkoły biorące udział w programie 1200 czujników smogu, otrzymały zestaw bezpłatnych mierników jakości powietrza i możliwość uczestniczenia w angażujących zajęciach ekologicznych. W ramach projektu wybrane szkoły otrzymały urządzenie pomiarowe, szkolenia dla nauczycieli i dostęp do platformy e-learningowej z materiałami interaktywnymi.

Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie internetowej esa.nask.pl. ESA oprócz bieżących wskazań dostępne są również archiwalne dane z pomiarów. Dodatkowo na budynkach szkół instalowane są wyświetlacze LED podające aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Link do programu 1200 czujników: https://esa.nask.pl/1200-czujnikow

Szkoła Podstawowa nr 21 w Zielonej Górze znalazła się wśród 1200 placówek, które otrzymały bezpłatny czujnik smogu i dołączyły do projektu ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa! A tak wygląda ta instalacja:

https://ze3.zgora.pl/czujnik-smogu-w-sp21/

Lista zielonogórskich szkół biorących udział w programie ⤵️