Uspokojenie ruchu na skrzyżowaniu ul. Nowojędrzychowskiej i Kąpielowej w Jędrzychowie

INTERPELACJA nr 38/DJL/2021

W związku z licznymi wypadkami i kolizjami drogowymi na odcinku drogi przy ul. Nowojędrzychowskiej, składam interpelację w sprawie uspokojenie ruchu i ograniczenie prędkości na tej ulicy. Szczególnie niebezpieczny jest odcinek drogi przy skrzyżowaniu ul. Nowojędrzychowskiej z ul. Kąpielową. Ukształtowanie terenu oraz ostre zakręty w połączeniu ze znaczną prędkością pojazdów stanowią przyczynę licznych kolizji i wypadków w tym miejscu.

W okolicy wspomnianego skrzyżowania znajduje się Szkoła Podstawowa nr 8. Usytułowane przy skrzyżowaniu przejście dla pieszych jest drogą do szkoły dzieci z poblikich osiedli. W pobliżu znajduje się też kościół, cmentarz i teren rekreacyjny, w związku z czym ruch jest bardzo intensywny, a co za tym idzie, zagrożenie wypadkami większe.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji zgłoszonych przez mieszkańców na portalach społecznościowych, mających na celu poprawę sytuacji w tym miejscu:

– Należy zamontować światła na skrzyżowaniu z monitoringiem ruchu i natężenia.

– Należy doświetlić skrzyżowanie. Lampy na Nowojędrzychowskiej tylko sączą światło, latarnie włączają się i gasną na zmianę. Skrzyżowanie trzeba doświetlić profesjonalnie, na wzór oświetlenia przy rondzie łączącym ulice Funka, Wierzbową i Jędrzychowską.

– Należy zamontować sygnalizację świetlną regulującą ruch z każdej strony a nie tylko wzdłuż ul. Nowojędrzychowskiej.

Załącznik:

  1. Zdjęcia z ostatniego wypadku w dniu 15.12.2020r.
  2. https://www.newslubuski.pl/interwencje/9818-wypadek-w-zielonej-gorze-zderzyly-sie-dwa-auta-jedna-osoba-ranna.html
  3. https://poscigi.pl/wypadek-w-zielonej-gorze-renault-staranowalo-nissana-na-miejscu-sluzby-ratunkowe-zdjecia

Odpowiedź Prezydenta:

Link: https://legutowski.pl/wp-content/uploads/2021/12/68654_DOBR_0003_2_2021_LegutowskiD_odp.pdf