Ponownie wracamy do problemu zbiornika retencyjnego w Łężycy przy ul. Kościelnej w Zielonej Górze. Kolejny raz z powodu zaniedbań organów zarządzających dochodzi do dramatycznego zanieczyszczenia zbiornika.

Niski stan wody oraz nieusuwane liście zmieniły zbiornik w smrodliwe bajorko pełne zanieczyszczeń, mułu i martwych ryb. Nieprzyjemny zapach uprzykrza życie mieszkańcom, a skażony woda stanowi zagrożenie dla środowiska.

Mieszkańcy zgłaszają problemy od 2019r. Do dzisiaj nie udało załatwić się tej sprawy.

INTERPELACJA nr 88/DJL/2022

Dotyczy: Oczyszczenie stawu w Łężycy przy ul. Kościelnej

W lipcu 2019 r. mieszkańcy Łężycy w Zielonej Górze zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie stawu przy ul. Kościelnej. Do Biura Gospodarki Komunalnej UM Zielona Góra wysłałem prośbę o wyczyszczenie stawu. Po upływie kilku miesięcy, w listopadzie 2019 r. mieszkańcy poinformowali mnie, że w stawie pływają śnięte ryby, woda ma kolor biały, a wokół roztacza się nieprzyjemna woń. Kolejna interwencja miała miejsce w styczniu 2021r. i listopadzie 2022r. niestety sytuacja w dalszym ciągu nie uległa zmianie.

Wspomniany staw to sztuczny, niewielki zbiornik o wymiarach w obrysie 17m x 25 m pełniący kilkadziesiąt lat temu funkcję zbiornika p.poż. Działka nr 266/1 o pow. 900 m2 w ewidencji gruntów opisana jest jako teren rekreacyjno-wypoczynkowy „Bz”.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków wodnych w stawie, na prośbę mieszkańców, składam wniosek o kompleksowe zajęcie się problemem poprzez:

  1. usunięcie osadów dennych,
  2. pogłębienie zbiornika do co najmniej 0,8 m głębokości,
  3. wymianę wody i jej bieżące uzupełnianie w miarę konieczności,
  4. okresowe sztuczne napowietrzanie wody.

W związku z powyższym konieczna jest inwestycja w specjalną instalacje oraz całoroczna konserwacja stawu obejmująca dodatkowo okresowe sprzątanie terenu i wykaszanie skarpy.


#Łężyca #ZanieczyszczenieŚrodowiska

Link do interpelacji:

https://legutowski.pl/wp-content/uploads/2022/11/88-DJL-2022.pdf

Pismo z Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze

Materiały prasowe i medialne:

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,29111293,zatruty-staw-w-lezycy-kaczki-plywaja-w-bialej-wodzie-ryby.html

https://newslubuski.pl/spoleczne/13373-zielona-gora-martwe-ryby-w-stawie-w-lezycy.html

Historia interwencji w sprawie zbiornika w Łężycy – link: